طراحی سایت

طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت طرافی

طراحی سایت ارز

طراحی سایت ارزی

طراحی سایت فروشگاه

طراحی سایت فروشگاهی دیجی کالا

طراحی سایت بیت کوین

طراحی سایت پرفکت مانی

طراحی سایت ووچر پرفکت مانی

طراحی سایت وبمانی

طراحی سایت خرید و فروش پرفکت مانی

طراحی سایت خرید و فروش وبمانی

طراحی سایت مهدکودک

طراحی سایت خرید و فروش

طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاه وبمانی

طراحی سایت فروشگاه پرفکت مانی

طراحی سایت خرید و فروش ازر

طراحی سایت فروش ازر دیجیتال

طراحی سایت ارز دیجیتال

طراحی سایت وب مانی

طراحی سایت فروشگاه آنلاین

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

طراحی سایت در تهران

طراحی سایت پزشکی

طراحی وب سایت
طراحی سایت متفاوت
طراحی سایت ارزان
طراحی سایت گیفت کارت
طراحی سایت گیف کارت
طراحی سایت فوچرز
طراحی سایت پیمر
طراحی سایت پیمر وبمانی
طراحی سایت فروشگاه پوشاک
طراحی سایت فروشگاه فایل
طراحی سایت آرایشگاه
طراحی سایت خدماتی
طراحی سایت تهران
شرکت طراحی سایت
طراحی سایت حرفه ای
طراحی سایت به روز
طراحی سایت سفارشی
طراحی سایت متفاوت
طراحی سایت بهینه
طراحی سایت سئو
طراحی سایت بهینه شده
طراحی سایت با سئو
طراحی سایت با سئو قوی
طراحی سایت فروشگاهی با سئو
آرتاراکس
آرتاراکس

گروه فنی و مهندسی آرتاراکس

طراحی سایت، ساخت اپلیکیشن موبایل و ارائه راهکارهای نوین تبلیغاتی

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند

چهارشنبه 9 آبان 1397
| 288

 

در قــرن گذشــته ارزهــای مختلفــی بــا پشــتوانه طلا و نقــره پديــد آمدنــد. در ســال های پايانــی قــرن بيســتم بانــک داری  آنلایــن بــا تکيــه بــر ظهــور اينترنــت رواج يافــت و امــروز در پايــان ايــن مســير بــا بيت کويــن روبــرو هســتيم. اوليــن پــول ديجيتــال غيرمتمرکــز کــه به منظــور جلوگيــری از ايجــاد تــورم و حفــظ ارزش پــول و دارايــي مــردم در مــدت طولانــی ايجــاد شــده اســت. 
بیت کوین پولی غیرعینی و نوعی ارز دیجیتال بر مبنای کریپتوکارنسی یا رمزگذاری اســت که متعلق به هیچ دولت، کشور و یا شرکتی نبوده و براساس نظام بانکداری معمول در جهان، انتشار نمی یابد. درواقع  بيت کويــن يــک سيســتم پــول الکترونيکــی همتــا بــه همتــا است که بــه کاربــران امــکان می دهــد بــدون هيــچ واســطه ای و بــدون حضــور يــک سيســتم مرکــزی یا همان بانک نســبت بــه انتقــال پــول بــه يکديگــر اقــدام نماينــد.  اولین تلاشــها برای پیدایش ارز رمزی و جایگزین کردن فناوری رمزنگاری پول به جای کنترلهای متمرکز بانکهای مرکزی در سال 1998  صورت گرفته است. شکل پیاده سازی شده اولین ارز با چنین مفهومی در سال 2009 و با عنوان بیت کوین به وسیله شخص یا اشخاصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)  عرضه شد. بیت کوین بیشــتر حاصل توســعه یک نرم افزار متن باز است. می توان گفت نرم افزارهای متن باز (open source) و در اینجا به طور مشــخص، بیت کوین، به دلیل آنکه بر پایه همکاری های فکری و مشــارکت های فنی گروه زیادی از توســعه دهندگان در سراسر جهان به وجود می آیند، صاحب و مالک مشخصی ندارند.

مهمترین دلایل معروفیت بیت کوین به این خاطر است که دو روش جدید در نگهداری حجم بالای اطلاعات بصورت امن به جهانیان ارائه نمود.

نگهداری اطلاعات بصورت غیرمتمرکز

اولین ایده جدیدی که بیت کوین ارائه نمود نگهداری اطلاعات بر روی هزاران سرور در سرتاسر جهان است. تا قبل از آن در تمام دنیال اطلاعات هر سازمان یا کشور یا شرکت روی یک سرور قرار می گرفت که مشکلاتی داشت. بعنوان مثال اگر سرور می سوخت، کل اطلاعات از بین می رفت. یا در صورتی که مثلا کشوری دسترسی به سرور بانک مرکزی اش را بنا به مسائل سیاسی به روی دیگر کشورها قطع می نمود، کاربران سایر کشورها دیگر قادر به دسترسی به حسابهای بانکی خود نبودند. از این نظر است که ایده جدید بیت کوین آن را با نام ارز بدون مرز در بین مردم به معروفیت شناخت.  در واقع بیت کوین بــه هیــچ نهــاد مالــی یــا سیســتم بانکــی وابســته نبــوده و گرچــه، رونــد پرداخــت و تراکنــش درآن قابــل رویــت اســت اما نمی توان آن را متوقف نمود.

نگهداری اطلاعات بصورت بسته های اطلاعاتی رمزگذاری شده (بلاک چین)

ایده دیگر بیت کوین که باعث جهشی بزرگ در حوزه آی تی شد، تکنولوژی منحصر بفردی با نام بلاک چین است که برای اولین بار توسط بین کوین ارائه و مورد استفاده قرار گرفت.
این تکنولوژی اطلاعات تراکنش های مالی بیت کوین (شماره حساب مبدا و مقصد، مبلغ منتقل شده، تاریخ تراکنش و موجودی جدید حساب مبدا و مقصد) را بصورت یک بسته اطلاعاتی در می آورد، سپس چندین تا از این بسته ها را یکجا جمع آوری کرده (بلاک) و همه را با هم رمزگذاری می کند. بدین صورت امکان دستکاری اطلاعات حسابها وجود نخواهد داشت. بلاک ها بصورت ریاضی به یکدیگر وابسته اند (زنجیر وار) و حتی اگر یک هکر یک بلاک تقلبی برای سرورهای بیت کوین بفرستد، سرور به راحتی قادر به تشخیص آن بوده و آن را دور می اندازد.
در بیت کوین اطلاعات تمامی تراکنش های شبکه بصورت رمزگذاری شده روی همه سرور ها وجود دارند. بدین صورت اگر یک یا چند سرور از کار بیفتند باز هم کاربران به اطلاعات حسابهای خود دسترسی دارند و شبکه بیت کوین به کار خود ادامه می دهد.

استخراج بیت کوین

در پروتکل بیت کوین تعداد 21 میلیون ســکه مجازی برای کل جهان طراحی و در معدن این پروتکل گنجانده شده است. بیت کوین دارای دو نرم افزار است. اولی نرم افزاری هوشمند و کاملا خودکار است که کارش مدیریت اطلاعات تراکنش های مالی شبکه بیت کوین است و دومی نرم افزاری جهت رمزگذاری اطلاعات تراکنش ها است که اصطلاحا ماینرها یا استخراج کننده ها از آن استفاده می نمایند. ماینرها کسانی هستند که سرورشان را در اختیار بیت کوین قرار می دهند تا از آن برای رمزگذاری بلاک های اطلاعاتی اش استفاده نماید. از آنجایی که رمزگذاری اطلاعات در بیت کوین در چندین سطح بصورت خیلی پیچیده انجام می شود تا امنیت آن کاملا تضمین شود و هکر ها نتوانند بلاک های اطلاعاتی رمزگذاری شده را بازکنند؛ بیت کوین از الگوریتم های ریاضی بسیار پیچیده ای استفاده می کند. این محاسبات ریاضی نیازمند سرورهای بسیار قدرتمندی است که نیاز اصلی شبکه بیت کوین را تشکیل می دهد.
هر فردی که بتواند با سخت افزاری با سرعت پردازش بسیار بالا یک معامله بیت کوینــی را تأیید اعتبار کند 25 بیت کوین جدید پاداش می گیرد؛ به این شکل است که بیتکوین ها تولید می شوند. اســتخراج بیتکوین در سال 2009 ســاده تر از امروز بود. امــروز هرچه بیتکوین بیشــتر متداول می شــود، دشــواری استخراج آن هم افزایش می یابد. طبق آمار و اسناد موجود، تا سال 2014 تعداد 12 میلیون بیت کوین استخراج و  9 میلیون از آن باقی مانده بود. اکنون با توجه به کاهش سرعت استخراج ها براورد شده که آخرین بیتکوین در 2140 استخراج خواهد شد.

بیتکوین چگونه نگهداری می شود

تمام بیتکوین های متعلق به هر فــرد، نزد خودش نگهداری می شــود. فرد برای نگهداری آنها به ابزاری نرم افزاری با نام کیف پول (wallet) نیاز دارد که دارای نشــانی رمزنگاری شده است و باید آن را روی گوشی یا کامپیوتر خود نصب کند. کیف پــول بیت کوین بــه دارنده خــود اجازه ارســال تعداد مشــخصی بیتکوین به نشانی یک کیف پول دیگر و همچنین اجازه دریافت تعدادی بیتکوین از دیگران را می دهد. معاملات بیت کوین در یک دفتر کلی (ledger) ثبت می شــود که نســخه های زیادی از آن بین تعداد زیــادی از بلاکچین ها توزیع شده و کنترل آن به شکل کامل و یا محدود در دست آنهاست.
هنگامــی کــه پرداختی از یــک کیف پول صــورت می گیرد، دریافت کننده نیاز دارد که درســتی بیتکوین مــورد تأیید قرار گیــرد. دلیل این امر آن اســت کــه بیتکویــن دریافتی برای فــرد دیگــری هم ارســال نشــده باشــد و پرداخت کننده آن دارای نشــانی معتبر باشــد. این کار مســتلزم تأیید فردی از استخراج کنندگان (miner) شبکه است. تأیید هر انتقال مدت زمانی در حدود 10 دقیقه زمان می برد و تا زمانــی که پول دریافتــی دارای تأییدیه اســتخراج کننده نباشد، قابلیت خرج کردن ندارد.
 

مزایای بیت کوین چیست

ﺑﯾت ﮐوﯾن ها به ﻋﻧوان ﺷﮑﻠﯽ از ﭘول وﯾژگی هایی چون ﭘﺎﯾداری، ﻗﺎﺑﻠﯾت ﺣﻣل و ﻧﻘل، ﺗﻌوﯾض ﭘذﯾری، ﮐﻣﯾﺎﺑﯽ، ﺑﺧش ﭘذﯾری و ﺷﻧﺎﺧت ﭘذﯾری دارند. ولی این وﯾژگی ها ﺑر ﻣﺑﻧﺎی ﺧواص رﯾﺎﺿﯽ اﺳﺗوار ﺷده اﺳت نه ﺑر ﻣﺑﻧﺎی ﺧﺎصیت های ﻓﯾزﯾﮑﯽ ﻣﺎﻧﻧد طﻼ و ﻧﻘره و نه ﺑر اﺳﺎس اﻋﺗﻣﺎد ﺑر ﻣرﺟﻌﯽ ﻣرﮐزی ﻣﺎﻧﻧد ارزھﺎی ﺑدون ﭘﺷﺗوانه. در واقع اﯾن رﯾﺎﺿﯾﺎت اﺳت که ﺑﯾت ﮐوﯾن را ﭘﺷﺗﯾﺑﺎﻧﯽ ﻣﯽ ﮐﻧد. ﺑﺎ اﯾن وﯾژﮔﯽ ھﺎ بیت کوین نسبت به سایر ارزها و شیوه های پرداخت مزایایی دارد که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

امنیت بیت کوین

ﺗﮑﻧوﻟوژی ﺑﯾت ﮐوﯾن، ﭘروﺗﮑل آن و رﻣزﻧﮕﺎری سابقه ردﯾﺎﺑﯽ اﻣﻧﯾﺗﯽ ﻗوی دارد و شبکه ﺑﯾت ﮐوﯾن اﺣﺗﻣﺎﻻً ﺑزرﮔﺗرﯾن ﭘروژه ﻣﺣﺎﺳﺑﺎﺗﯽ ﺗوزﯾﻊ ﺷده در ﺟﮭﺎن اﺳت. ﺑﯾﺷﺗرﯾن آﺳﯾب ﭘذﯾری ﺑﯾت ﮐوﯾن ﻧﺎﺷﯽ از ﺧطﺎی ﮐﺎرﺑر اﺳت .ﻣﻣﮑن اﺳت ﻓﺎیل های ﮐﯾف ﭘول ﺑﯾت ﮐوﯾﻧﯽ که ﮐﻠﯾدھﺎی ﻣﺣرﻣﺎنه ﻻزم را ذﺧﯾره ﻣﯽ ﮐﻧد ﺑطور ﺗﺻﺎدﻓﯽ ﺣذف، ﮔم و ﯾﺎ دزدﯾده ﺷوﻧد، درﺳت ﻣﺎﻧﻧد آنکه ﭘول ﻧﻘد واﻗﻌﯽ به ﺷﮑل دﯾﺟﯾﺗﺎل ذﺧﯾره ﺷده ﺑﺎﺷد. ﺧوﺷﺑﺧﺗﺎنه ﮐﺎرﺑران ﻣﯽ ﺗواﻧﻧد اﻗداﻣﺎت اﻣﻧﯾﺗﯽ ﻣطﻣﺋﻧﯽ را ﺑﮑﺎر ﺑﻧدﻧد ﺗﺎ از ﭘول ﺧود ﻣﺣﺎﻓظت ﮐﻧﻧد ﯾﺎ از ﺗﺎﻣﯾن ﮐﻧﻧدﮔﺎن ﺧدﻣﺎت که ﺳطوح اﻣﻧﯾﺗﯽ مناسبی دارند و خدمات خود را با بیمه ارائه می کنند اﺳﺗﻔﺎده ﻧﻣﺎﯾﻧد.
سال ها ﭘس از ﭘﯾداﯾش ﺑﯾت ﮐوﯾن، ھﻧوز ﻗواﻧﯾن ﭘروﺗﮑل و رﻣزﻧﮕﺎرﯾﯽ که در آن اﺳﺗﻔﺎده ﺷده ﻣﻌﺗﺑر اﺳت و  ﻧﺷﺎﻧه ﺧوﺑﯽ اﺳت از اینکه ﻣﻔﮭوم آن ﺑﺧوﺑﯽ طراﺣﯽ ﺷده اﺳت. در طول زﻣﺎن نیز ﻧﻘﺎﯾص اﻣﻧﯾﺗﯽ در ﭘﯾﺎده ﺳﺎزی این ﻧرم اﻓزار ﺑرطرف ﺷده اﺳت.
همچنین، ﺗﻐﯾﯾر دادن ﭘروﺗﮑل ﺑﯾت ﮐوﯾن به اﯾن آﺳﺎﻧﯽ ھﺎ ﻣﻣﮑن ﻧﯾﺳت. ھر ﻣﺷﺗری ﺑﯾت ﮐوﯾﻧﯽ که از ھﻣﺎن ﻗواﻧﯾن ﯾﮑﺳﺎن ﭘﯾروی ﻧﮑﻧد ﻧﻣﯽ ﺗواﻧد ﻗواﻧﯾن ﺧودش را به ﮐﺎرﺑران دﯾﮕر اﻋﻣﺎل ﮐﻧد. ھﻣﺎن طور که ﺑر طﺑق ﻣﺷﺧﺻﺎت ﻓﻌﻠﯽ، ﺧرج ﮐردن دوﺑﺎره بیت کوین در ھﻣﺎن زﻧﺟﯾره ﺑﻼک ﻣﻣﮑن ﻧﯾﺳت. ﺧرج ﮐردن ﺑﯾت ﮐوین ها ﺑدون ﯾﮏ اﻣﺿﺎی ﻣﺟﺎز ھم ﻣﻣﮑن ﻧﯾﺳت .ﺑﻧﺎﺑراﯾن اﻣﮑﺎن ﻧدارد که ﺑﺗوان ﻣﻘﺎدﯾر ﮐﻧﺗرل ﻧﺷده ای از ﺑﯾت ﮐوین ها را به ﯾﮑﺑﺎره ﺗوﻟﯾد ﮐرد، داراﯾﯽ ﮐﺎرﺑران دﯾﮕر را ﺧرج ﻧﻣود، شبکه را ﺑرای همیشه از ﮐﺎر اﻧداﺧت و ﯾﺎ ﮐﺎرھﺎﯾﯽ از اﯾن دﺳت اﻧﺟﺎم داد.
بــا توجــه بــه فراگيــر شــدن ارزهــای رمزپايــه هــر روز طيف وســيعتری از مــردم بــه ســمت ســرمايه گذاری روی بيت کويــن و ارزهــای مشــابه ديگــر گرايــش پيــدا مي کننــد. امــروزه مي تــوان قيمــت بيت کويــن را يکــي از غيرقابــل پيش بيني تريــن عوامــل در زمينــه معاملــه ايــن ارز ديجيتــال دانســت. تغييــرات قيمــت بيت کويــن بــه حــدي اســت کــه يــک لحظــه تعلــل و تاخيــر در خريــد و فــروش آن، ممکــن اســت چنديــن دلار ســود يــا زيــان بــراي خريــدار و فروشــنده ايجــاد کنــد.
working hours

ساعت کاری
8 صبح الی 8 شب

phone

مشاور
0912 0649 624

phone

دفتر
026-32 53 69 41

email

ایمیل
info[at]artarax.com

address
کرج، عظیمیه، بلوار کاج، نرسیده به آزادگان، ساختمان ارکیده، طبقه چهارم، واحد 513